Održan prvi vebinar o najrelevantnijim temama iz sveta međunarodnog poslovanja

0
259

Frilenseri dobili važnu lekciju  

 

Potpuno besplatan vebinar u režiji kompanije Payoneer, čija je inicijalna tema bila predstavljanje najboljih i najisplativijih načina poslovanja sa međunarodnim klijentima, sudeći po odzivu slušalaca, prošao je više nego zapaženo. Preko 1.200 registracija i više od 150 pitanja postavljenih pre samog vebinara, kao i dodatnih 120 pitanja koja su pristigla tokom njegovog trajanja, samo je još jedan u nizu dokaza koji potvrđuju da je Srbija i te kako aktivna u globalnoj digitalnoj ekonomiji. 

Veliki broj slušalaca imao je priliku da uživo prati predavanje Nikole Mehandžića, Direktora za Srbiju i region Jugoistočne Evrope u Payoneer-u, kao i Milana Trbojevića, poreskog savetnika i specijalizovanog stručnjaka za IT i digitalne biznise, ujedno i vlasnika knjigovodstvene agencije Knjiški moljac.

Ovaj dvojac renomiranih stručnjaka, tokom više od jednog sata, izneo je, između ostalog, svoja zapažanja na temu najaktuelnijih globalnih trendova po pitanju međunarodnog poslovanja, ali i o trenutnom stanju zakona i modela poslovanja u Srbiji. Posebnu pažnju učesnika privukla je i tema o novoj izmeni Zakona o porezu na dohodak građana i Zakonu o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.

Nakon uvodne prezentacije u kojoj je predstavljen najnoviji izveštaj o prihodu frilensera za Jugoistočnu Evropu, koji je nedvosmisleno pokazao da je potreba za ovim zanimanjem u permanentnom rastu, u nastavku je bilo reči o potencijalnim modelima rada u frilensing poslovanju.

Kada je reč o uvek aktuelnoj temi oporezivanja, Milan Trbojević je prezentovao modele poslovanja i opcije za oporezivanje ukoliko poslujete kao fizičko lice, preduzetnik ili firma. Kroz tabelu sa skalom prihoda, Milan je, uporedivši modele A i B za frilensere koji su uvedeni od 1.1.2023, pratiocima vebinara na jednostavan način predstavio koji modeli poslovanja postoje i kako se oni oporezuju u odnosu na visinu primanja.

Nadovezavši se na prethodnu temu Nikola je potvrdio da Payoneer platforma podržava sve navedene oblike poslovanja, i da svi koji žele da naplate svoje usluge sa inostranim klijentima to mogu učiniti preko Payoneer naloga kao fizičko lice, preduzetnik ili firma. Ipak, kada je reč o oporezivanju, panelisti vebinara su naglasili da je svako odgovoran da prijavi državi sopstveni prihod, odnosno zaradu koju ostvari i na njega plati porez,, bilo da je na Payoneer nalogu ili na bankovnom računu.

S obzirom na nedoumice u vezi načina na koji Payoneer posluje u Srbiji, Mehandžić je potvrdio da kompanija Payoneer u Srbiji posluje prema Zakonu o deviznom poslovanju i Zakonu o platnim uslugama, apostrofiravši da Payoneer platforma nije namenjena za plaćanja u dinarima. Ovi zakoni, naime, uređuju da rezidenti Srbije, pravna i fizička lica, preko Payoneer-a mogu da koriste institucije elektronskog novca iz trećih država za naplatu i plaćanje sa inostranstvom. 

Sa druge strane, Payoneer ima svoje naknade za usluge, koje su vrlo transparentne i nalaze se na www.payoneer.com/rs. Otvaranje, zatvaranje i održavanje Payoneer računa je potpuno bez naknade, a plaća se onoliko koliko koristite račun na osnovu naknada koje su navedene na Payoneer sajtu. Nikola je ovim povodom je najavio i veliki live događaj u Beogradu čiji je organizator kompanija Payoneer i koji će se održati 11. maja.

I pored velikog broja pristiglih pitanja (preko 250), panelisti, usled vremenskog ograničenja, nisu stigli da odgovore na svako od njih. Mnogi su na kraju ostali uskraćeni za odgovor, što samo govori da je interesovanje na ovu temu i te kako veliko i goruće. Ipak, raduje podatak da je ovo tek prvi vebinar u nizu, i da će već na narednom biti otvorena neka nova pitanja iz širokog domena globalnog poslovanja.