Meksiko Siti
Portret asteške prestonice
Raznolikosti Meksika koje su ujedno i njegove glavne vrline, kreću se od stenovitih pustinja i tropskih šuma do planinskih dolina i primamljivih plaža Pacifika i Kariba. Ne treba zaboraviti ni spektakularne ruševine drevnih gradova, ali i elegantna španska kolonijalna mesta koja su ostala odana tradicionalnim indijanskim običajima, dok u isto vreme grle uzbudljiv život modernih gradova.
Ne postoje dve regije u zemlji nalik jedna drugoj – svaka ima svoje živopisne običaje u domenu hrane, muzike, plesa ili oblačenja. Jedan takav kulturni i regionalni entitet za sebe upravo je i glavni grad Sjedinjenih Meksičkih država – Meksiko Siti. On se nalazi u državi Federalni Distrikt, jednoj od 31. meksičke države i broji preko 21 miliona stanovnika. Široka, pulsirajuća prestonica jedna je od najvećnih gradova na svetu i njegovom rastu se ne vidi kraja.
Istorijsko srce grada, puno uličnog života, odvija se oko Zokala, spektakularnog i najvećeg javnog trga na svetu na kome se susreću vekovi burne istorije: asteške ruševine Glavnog hrama nalaze se preko puta španske katedrale Metropolitana (najveće crkve u Latinskoj Americi) i renesansne Nacionalne platate u kojoj se kriju kabineti predsednika države, ali i murali Dijega Rivere koji oslikavaju meksičku prošlost. Južno od trga pruža se pešačka ulica Fransisko Madero, trgovačka meka uvek prepuna ljudi, uličnih zabavljača, prodavnica popularnih brendova, barova, kafića… Na samom kraju ulice nalazi se latinoamerički toranj, prvi gradski obalkoder, koji simbolično uvodi u moderni deo grada – aveniju Huarez, sa Palatom lepih umetnosti i parkom Alameda, nakon koga se pruža bulevar Reforme, sagrađen za vreme kratke vladavine cara Maksimilijana, 1860. godine. Ovaj široki, elegantan i šumoviti bulevar danas je dom modernih zgrada, skupih kancelarija, ali i berze, Nacionalne lutrije, spomenika Republike, statue Nezavisnosti i mnogih drugih znamenitosti. Na zapadnom delu bulevara nalazi se veliki park Čapultepek, nekada sveto asteško mesto sa rezidencijom cara Maksimilijana, a sada zeleni prostor koga krase zološki vrt, jezero i arheološki muzej koji poseduje jednu od najboljih kolekcija prekolumbijskih kultura.
Svakoga dana ispred muzeja može se uživati u tradicionalnoj tački „Letača” – sa stuba visokog 30 metara, četiri muškaraca spuštaju se ka zemlji, okrenuti naglavačke i vezani konopcem za samo jednu nogu, sve vreme vrteći se u krug. Peti svira bubnjeve na maleckoj platformi na vrhu, dajući ritam. Svaki „letač” obiđe 13 puta oko stuba, čineći zajedno 52 okreta koji simbolizuju ciklus od 52 godine u srednjeameričkom kalendaru. Stub predstavlj vezu između zemlje, neba i podzemnog sveta. Inače, kalendarska simbolika i numerologija oslikava se u većini meksičkih običaja i građevina. Nedaleko, nalazi se i trg Garibaldi, poznat po brojnim marijačima koji se tu sakpljaju i pevaju pesme o ljubavi, izdaji i herojstvu. Muzika marijača potiče iz meksičke države Halisko iz 19. veka, kada su ovi muzičari svirali na venčanjima i balovima, a ime potiče od francuske reči „mariage” što znači brak.
A kako u jednom od najvećih gradova na svetu doći sa jednog kraja na drugi? Brzo, ako imate metro sa čak 11 linija! Uz pomoć njega, za samo 3 pezosa (18 dinara), možete preći kilometre i stići do rezidencijalnih delova grada poput Kojakana i Sent Angela. Njih krase umetničke kolonije, živopisne, šarenim fasadama, brojni parkovi i kuća čuvene slikarke Fride Kalo koja je pretvorena u muzej.
Još jedna stvar po kojoj su Meksikanci poznati i koju izuzetno vole su hrana i piće, pa i ne čudi što su pijace ujedno i mesta društvenih okpljanja. Jedna od najveći je La Merced, gde na više od hiljadu štandova mogu da se nađu najrazličitije, voće, povrće, začini, cveće, gotova jela pa čak i čvarci! Naravno, osnovu meksičke kuhinje čine tortilje koje se jedu na sve moguće načine – presavijene, urolane, pržene, grilovane sa različitom vrstom soseva i filova. Veoma je rasprostranjen i pasulj, avokado (pogotovo u gvakamole sosu sa naćosima), kaktus, pirinač… Da je hrana ljuta, ljuta je, pa se čak i pivo može naručiti sa čilijem. Ako ipak niste za ovo ljuto osveženje a želite da uživate u domaćim specijalitetima, opredelite se za tekilu ili za meskal. Najbolja tekila pravi se od 100% plave agave i original potiče isključivo iz države Halisko što je i naznačeno na boci. Meskal je sličan tekili, proizvodi se na gotovo isti način i u njegovu bocu se postavlja crv kako bi se dokazalo da ima u sebi dovoljno alkohola da ga očuva.
Iako Meksiko Siti na prvi pogled može delovti haotično, već na drugi on opija sva čula sa pejzažima, zvukovima, ukusima i mirisima jedinstvenog miksa kultura i predela. Nigde drugde na Američkom kontinentu nisu drevna istorija i magični rituali tako neraskidivo povezani sa rutinama modernog načina života kao u uzbudljivom Meksiko Sitiju!