Cavtat
U lepom, plavom Cavtatu
Na samo 19 km od Dubrovnika, na obali Jadranskog mora, kao najjužniji grad u Hrvatskoj smestio se Cavtat. I stavrno, ima nešto južnjačko u njemu. Njegovi borovi uvek iznedre savršeni hlad, njegova uvala mirnu luku, svaki njegov kamen nosi sigurnost, protkanu tradicijom i avanturom, dok jedan molo cavtatski rađa najčistiju sreću.
Nekada, Cavtat je bio staro-grčka, a zatim i rimska kolonija nazvana Epidaurus. Aktuelno ime dobio je od rimskog naziva Civitas vetus, kako su njegove izbeglice u Dubrovniku nazivali svoje matično naselje. Danas, svoje glavno jezgro Cavtat je smestio na prostranu rivu gde utočište nalaze luksuzne jahte i jedrilice, a život joj daju brojni restorani, barovi, kafići, poslastičarnice, suvenirnice… Predveče, ceo grad se spusti na rivu, bilo da prošeta, časti se nekim od morskih specijaliteta ili uživa u repertoaru Cavtatskih letnjih igara na glavnom gradskom trgu.
Ali, nije Cavtat poznat zbog dobrog provoda. On je najatraktivniji zbog svoje mediteranske vegetacije koja ga prekriva, zbog kristalno čistog, divljeg mora i veoma interesantna fuzije stare i nove arhitekture. Zato, nakon aktivnog dana na stenama i pod borovima, zavucite se u uske i strme ulice cavtatske, prođite između starih kamenih kuća, galerija i antikvarnica i istražujte ono što su naseljavali ljudi još 228. godina pre Hrista.
Ono po čemu je Cavtat prepoznatljiv je i 7 km dugačko šetalište, kroz gustu borovu šumu, koje se uzdiže odmah iznad mora, pa talasi, udarajući o stene, stavraju zanosnu morsku simfoniju. Najlepši deo predstavlja šetnja oko Rata, gde možete odmoriti na velikoj kamenoj klupi, koja izgleda kao da vekovima čeka baš vas ili uskočiti u vodu kod Kamena malog i osušiti se uz čašu vina u kafiću na stenama. Kako je promenada ravna i većinom u hladu, idealna je i za brojne trkače, a oni koji vole sport samo iz daleka – mogu uvek da uživaju u pogledu na vaterpoliste na terningu lokalnog vaterpolo tima.
Uvala Tiha na suprotnoj, severoistočnoj strani, služi kao dobro sidrište, ali i kao domaćin luksuznog hotela sa 5 zvezdica – Croatia. Čak iako niste gost hotela, možete se okupati u njihovom prostranom bazenu na otvorenom ili sesti na romantičnu večeru uz sveće i pogled niz liticu.
Za one željne istorije, u toploj atmosferi urbane celine Cavtata, ističe se kuća Vlaha Bukovca, danas muzej ambijetalnog gradskog prostora, atelje i galerija ovog značajnog hrvatskog slikara. Knežev dvor, uz samu cavtatsku rivu, palata iz 16. veka, nekad sedište dubrovačkog kneza, danas je galerija i zbirka umetničkih dela Baltazara Bogišića, pravnika i pisca iz 19. veka. Nedaleko, nalazi se i Pinakoteka župne crkve Sv. Nikole, koja čuva vredno sakralno blago prikupljano vekovima. U Cavtatu su sačuvani i spomenici iz rimskog vremena, između ostalog ostaci pozorišta, gradskih zidina, akvadukta, pomorskih palata i vila… Jedna od najljepših je vila Banac, gde se trenutno nalaze prostorije Opšine Konavala.
Možda neće zvučati kao uobičajena letnja destinacija, ali kružeći Cavtatom vredi posetiti i groblje Sv. Roka koje datira još iz 15. veka. Tu se, osim najboljeg pogleda i mnoštva sentimentalnih spomenika koji ispredaju svoje pomorske priče, nalazi i mauzolej porodice Račić – remek delo u stilu art dekoa poznatog vajara Ivana Meštrovića. Cela struktura mauzoleja sačinjena je potpuno od kamena, bez ijednog drugog materijala, osim bronze od koje su napravljeni zvono i vrata. Zvono u kupoli ukrašeno je nesvakidašnjim ispisom koji će vam potom danima biti u mislima „Saznaj misteriju ljubavi i to će rešiti misteriju smrti i veru da je život večan“.
Ako vam to i dalje ne bude dosta, uvek možete uskočiti u jedan od brodića koji stalno kruže zalivom i za tili čas – eto vas u Dubrovniku. Ali, nakon pola sata gužve na prelepom Stradunu, bićete prvi u redu za brod nazad, ka kući, ka lepom, plavom Cavtatu…