UŠUAJA

0
543

argetina

Argentina

UŠUAJA

Kraj sveta, početak svega!

Na jugu zemljine kugle, u samom srcu Patagonije, nalazi se glavni grad provincije Ognjena zemlja – Ušuaja. On važi za najjužniji grad na svetu, što potvrđuje i pečat koji po želji može da vam zasija u pasošu – “Fin del mundo”! I upravo ta geografska lokacija je ono što Ušuaji daje poseban šarm – kada shvatite gde se nalazite i koliko ste daleko od kuće!

usuaja1

Pitoreskna Ušuaja smeštena je na prostranom ostrvu Isla Grande de Tierra Del Fuego (Velikom ostrvu Ognjene zemlje) i odvojena je od Južne Amerike Magelanovim moreuzom. A upravo je Ferdinand Magelan bio kum Ognjenoj zemlji! Kada je 1520. godine otkrio Patagoniju (što na lokalnom jeziku zanči Zemlja velikih stopala) i moreuz koji nosi njegovo ime, video je dim vatre koju su zapalili urođenici u Ušuaji. Tako je Ognjena zemlja dobila ime.

Osim egzotične geografske širine i dužine, Ušuaja ima i druge turističke atrakcije. Jedna od njih je i Nacionalni park Ognjena zemlja do koga se može doći vozom pod nazivom “Kraj sveta”, koji je postao atrakcija za sebe. Uz rustični ambijent voza i čašu vašeg omiljenog pića, možete uživati u opuštajućoj i informativnoj vožnji kroz prelepe predele. Lagani put kroz sela i prirodu, omogućiće vam da se prepustite čarima najjužnijeg Nacionalnog parka na svetu. Šarmante pejzaže sa kraja sveta obogatiće i crni labudovi, kondori, kao i patagonijska jezera, mekana, zelena mahovina i neopisivo čist vazduh.

2013-12-29 11.12.16V1

Ljubitelji šetnji i izleta po prirodi, ne treba da propuste obilazak lagune Esmeralda. Uz jezera, planinske vrhove koji se ljubopitljivo uzdižu iznad njih, najdiverzitetnije ptičije vrste i guste šume, ne zaboravite samo da bacite pogled i na pod, koji je često veoma klizav pa radoznali turisti ne retko završe u blatu.

Za romantičare, tu je zaliv Lapataia sa zadivljujućim vodenim tokovima i snegom prekrivenim brdima koja se naziru u pozadini, dok za avanturiste svoje ruke pruža kanal Bigl. Uzdižući beli vrhovi i zaleđena voda, virtuozni talasi i skoro opipljiv vetar, karakterišu  pomalo surov, ali divlje lep region Ognjene Zemlje. Pored toga što nudi uzbudljivu vožnju katamaranom, Bigl kanal je ujedno i dom kolonije morskih lavova, koji svakodnevno veselo pozdravljaju brojne turiste. Krstareći istim vodama, stići ćete i do najjužnijeg svetionika u Argentini “Faro del fin del Mundo”, što u prevodu znači – Svetlo na kraju sveta. U crveno belim tonovima, osim pogleda na morska prostranstva, ovaj svetionik nudi i pogled na ptice i druge životinjske vrste, sa osmatračnice na vrhu. Uz malo sreće, pored morskih lavova, ovde možete videti i pingvine, foke, pa čak i orke, koji kolonizuju ostrva u Bigl kanalu.

U toku letnjih meseci, što bi u Patagoniji bili decembar i januar dok je jul najhladniji mesec, posebno je popularan i glečer Martial. Tada se i dvosedežnicom možete popeti do njega, gde će vas dočekati panoramski pogled na Ušuaju. Oni željni rekreacije mogu se popeti još više, do samog njegovog vrh – naravno peške. Takođe, ovaj region domaćin je nekim od najboljih argentinskih ski centara smeštenih u visokim planinama Martial, na samom  rubu Anda, čija velika leđa oslikavaju pozadinu grada.

DSCN7631V1

 

Pored brojnih restorana, na čijem su meniju uglavnom krabe i bifteci, na ulicama Ušuaje nalaze se i suvenirnice, prodavnice sportske opreme, ali i mnogi muzeji. Za kraj sveta, njihov kvantitet je iznenađujući! Jedni od najpopularnijih su Pomorski muzej, muzej Kraja sveta, Istorijski muzej grada – sa eksponatima koji uključuju stare brodove, lokalnu floru i faunu i istoriju lokalnog stanovništva, Zatvorski muzej – u kome su boravili najopsniji kriminalci Argentine koji su u sklopu komunalnog rada i sagradili veći deo Ušuaje… A kako žitelji ovih prostora ističu da vole i da brinu o svojoj zemlji i veruju da je veoma bitno da znaju istoriju svojih predaka, tu je i muzej Jamana – indijskog naroda koji je došao na područje Ognjene zemlje pre više od 10.000 godina i naselio prostor današnje Ušuaje, živeći u konstantnom konfliktu sa severnim stanovnicima.

Neformalno, Ušuaju su osnovali britanski misisonari, mnogo pre nego što su agrentinski državljani predstavnici trajnije naselili ove predele, a u drugoj polovini 19. veka istočni deo Ognjene zemlje bio je naseljen velikom većinom Britanskim državljanima. Starosedeoci nažalost nisu mogli da se naviknu na Evropljane – predali su se njihovim bolestima, alkoholu i ubistvima. Samo napori nekih hrabrih misionara spasili su nekolicinu njih od odumiranja. Ali, ni njih sada više nema…

Danas, u Ušuaji tvrde da ima oko 60.000 stanovnika. A kako je samo četrdeset godina ranije Ušuaja imala svega 5.000 stanovnika, to bi značilo da su imali veći porast populacije od ijednog drugog grada na svetu! Većina tih ljudi u Ušuaji, bavi se nekom vrstom turizma. Pored turizma, grad je poznat i kao pomorska baza argentinske mornarice, a poseduje i svoju elektronsku industriju.

DSC04466V1

A da nijedna krajnost, pa ni ovaj kraj sveta, ne mora biti ne mora biti zatvorenih shvatnja, ukazuje podatak da se 2009. godine, prvo venčanje istog pola u Južnoj Americi odigralo upravo u – Ušuaji. Sve to možda najbolje opisuje zvanični slogan grada: Ušuaja – kraj sveta, početak svega!