Koktel slanog i slatkog
Iako se većina srpskih turista, krstareći Austrijom, zadržava u veličanstvenom Beču, malo južnije od njega, na putu ka Salcburgu, krije se mnogo pitoresknije mesto za koje mnogi ne znaju. Ime mu je Halštat.
Ime Halštat potiče od starog keltskog naziva za so – „hal”. Naime, ovo područje smatra se za jedno od prvih koje su ljudi naselili, jer su se ovde nalazila bogata nalazišta prirodne soli koja je bila dragocena roba. Upravo tu se nalazi i prvi svetski poznat i najstariji rudnik soli na svetu, danas pretvoren u muzej. Do njega se može doći providnim, staklenim liftom koji nam omogućuje da vidimo ceo grad „kao na dlanu”, dok se unutar rudnika, uz profesionalne vodiče, može kretati velikim drvenim toboganima! Da zabava bude potpuna, potrduće se originalana rudarska odela koja dobijaju svi njegovi posetioci, stari vozić za izlazak iz rudnika, kao i sunčani kafić na njegovom vrhu.
Od 1997. godine ovaj bajkoviti grad u oblasti Salckamergut nalazi se na UNESCO-vom spisku svetske baštine. Smešten je na obali istoimenog jezera koje ga, uz planine, reke i šume koje ga okružuju, čini toliko posebnim. Do 19. veka do Halštata se moglo doći samo čamcem ili uzanom stazom, a kako bi se stvorili uslovi za njegovu izgradnju, velike stene razbijane su dinamitom. Neverovatna lepota ovog alpskog bisera, koji izgleda kao da postoji samo na pozadinskim slikama kompjutera, dovela je do toga da pored industrije soli, vodeća grana privrede postane i turizam.
Halštat se nalazi na nadmorskoj visini od 508m, na obali jezera po kome ponosno plove brojni labudovi. Ovo romantično mesto okružuju bujne alpske planine, čiji vrhovi dostižu i visinu od 2000m, pa na koju god stranu da krenete ili pogledate, neverovatni pejzaži ostavljaju bez daha. Pored očuvane prirode i tradicionalnih taverni, prava atrakcija Halštata su i istorijske znamenitosti. Posebnu pažnju treba obratiti na Župnu crkvu vaznesenja sagrađenu 1505. godine u kasnogotičkom stilu na kojoj se nalazi toranj stare crkve iz 1320. godine. Tu je i podzemno groblje Karner u kojem se nalazi kosturnica iz 16. veka sa 1500 lobanja na gomili, kao i Halštat muzej koji ima drugu najveću na svetu kolekciju umetničkih dela halštatske kulture.
O lepoti Halštata, starog seoca koje broji oko 900 stanovnika, svedoči i podatak da su Kinezi 2012. godine napravili njegovu kopiju koja se nalazi u kineskoj provinciji Guangdong, 60km od Hong Konga! Kako je Kina ipak malo dalje, svima preporučujem da se otisnete na put od oko 700km od Beograda i posetite njegov original koji je ipak – neprikosnoven!