Malezija

0
415

 

malezija

 

SNAGA JEDINSTVA

Jedna od glavnih atrakcija Malezije su njeni ekstremni kontrasti. Visoki oblakoderi spuštaju svoje poglede na drvene kućice građene na stubovima, a hoteli sa pet zvezdica nalaze se svega nekoliko metara od starih ruševina. Ali, malezijska fuzija ne ogleda se samo u njenoj arhitekturi, jer ova zemlja predstavlja ključajući kotao rasa i religija. Iako su Maležani dominantniji, malezijsko društvo je heterogeno sa značajnim uticajem indijske (7%) i kineske (24%) manjine. Državna religija je Islam, te 60% stanovništva čine muslimani, ali ima i budista (20%), te taoista i konfučionista (2,6%). Po maležanskom Ustavu, svi etnički Maležani su rođenjem automatski muslimani i formalno je za rođenog muslimana nemoguće da promeni religiju. Ipak, na istoku zemlje živi najbrojnija hrišćanska manjina (9%), koji su u 16. veku poprimili hrišćanstvo od od Portugalaca, Holanđana i kasnije Britanaca i ostali verni svojoj novoj veri.

Geslo Malezije, zemlje sa oko 27 miliona stanovnika glasi – “Jedinstvo je snaga“. I, upravo to jedinstvo osnovni je temelj bez koga ne bi mogla da se gradi jedna prosperitetna zemlja kojoj se prefiks “multi” nalazi u skoro svakom opisu.

Etimologija imena zemlje vuče svoje korene od Britanaca koji su počeli širenje svoje kolonije iz Malake, pa kada su je proširili, usvojen je naziv Malaja – “Land of Malay”. Reč Malezija je nastala spajanjem engleskih reči “Malay” i “Asia” – iz razloga što teritoriju nezavisne Malezije nastanjuju i pripadnici drugih azijskih naroda. Ova federacija se sastoji od 13 država i tri savezne teritorijre, a kinesko more deli je na dve geografske celine: Zapadnu Maleziju ili malezijsko poluostrvo i Istočnu Maleziju koja odbuhvata severozapadni deo ostrva Borneo.
Svoje korene Malezija nalazi u Malajskom Kraljevstvu koje se od 18. veka nalazilo pod britanskom vlašću. Nezadovoljni Britanskim sistemom, narodi ovih teritorija počeli su borbu za nezavisnost koja se završila u njihovu korist 1957. godine. Dražava Malezija formalno je nastala 16. septembra 1963. godine kada se Malaja sjedinila sa državama Sabah, Sarawak i Singapur u Malezijsku federaciju, koju je 1965. godine sporazumno napustio Singapur kao nezavisna država.

Danas, Malezija je parlamentarna monarhija uređena po ugledu na sistem vladavine Velike Britanije. Devet naslednih sultana koji se nalaze na čelu sultanata na malajskom poluostrvu, rotira se na prestolu svakih pet godina da bi svi sultani stigli da budu kraljevi jedanput u životu, dok ostale države, kojima su na čelu guverneri, ne učestvuju u izboru. Vrhovni vladar ili Yang di Pertuan Agong ima uglavnom ceremonijalnu ulogu. Izvršnu vlast, koja je teoretski utelotvorena u monarhu, vrši Vlada na čelu koje je premijer, koji je pak odgovoran Parlamentu. Poslednjih decenija Malezija je doživela ekonomski preobražaj zahvaljujući velikim stranim ulaganjima, pre svega u proizvodnju električnih uređaja i nalazišta nafte. Danas, spada u grupu srednje razvijenih država sa BDP-om od 14.700 USD po stanovniku godišnje. Ona je i najveći svetski proizvođač palminog ulja i zemlja sa najboljim ekonomskim rekordima u čitavoj Aziji. Jedna od glavnih privrednih grana u Maleziji je turizam, kome značajno doprinosi trka Formule 1 za veliku nagradu Malezije koja se odigrava u Kuala Lumpuru. Ona je samo jedan od razloga zašto je “KL” šesti najposećeniji grad na svetu. Porglašen je globalnim ili alfa gradom jer ima važan uticaj na globalni ekonomski sistem.

 

KUALA LUMPUR

Kuala Lumpur je glavni i najveći grad Maelzije i broji oko 1.600.000 stanovnika. Zbog svoje izražene etničke i religijske različitosti dobio je status federalne teritorije, ali i nadimak “KL”. U ovoj živoj metropoli susreću se brojne kuture, a sa njima i crkve, džamije, kineske pagode i indijski hramovi.
Arhitektura Kuala Lumpura spoj je starih kolonijalnih utucaja, azijske tradicije, islamske inspiracije, kao i modernih i postmodernih arhitektonskih stilova. Uz arhitekturu poznog 19. veka, KL je poznat i po modernim oblakoderima – naročito onima u bankarskoj četvrti. Čuvene kule Petronas, visoke 452 metara, najviše su kule bliznakinje na svetu i predstavljaju simbol malezijskog futurističkog razvoja.
Šetnju Kuala Lumpurom treba započeti obilaskom zlatnog trougla – China Town-a, Little Indie i Kampung Baru-a, dela grada u kome većinu stanovištva čine Malajci. Najšarenija i najposećenija je naravno Kineska četvrt, gde osim u ukusnoj hrani koja se može degustirati na ulici, možete uživati i u vernim replikama najpozntijih svetskih brendova.
Ono što nikako ne treba zaobići prilikom posete Kuala Lumpuru je Nacionalni muzej, muzej islamske umetnosti, “KL” toranj (visok 421m sa koga se pruža izvenredan pogled na Petronas kule), Trg Nezavisnosti, Nacionalana palata, Parlament, kao i brojni prostrani parkovi, galerije i umetnički centri. Ako se ljubitelj pabova i kupovine, obiđite kraj Bukit Bintang, gde se nalaze samo neki od 66 šoping centara koliko ih ima u Kuala Lumpuru i koji ga stavljaju na tron malezijske modne scene.

Ali, multikulturalizam nije načinio Maleziju samo gastronomskim rajem, već ju je i postavio za domaćina velikog broja živopisnih festivala. Upravo zato, Maležani vole da slave i da se socijalizuju, pa ih karakteriše opušten, topao i prijateljski duh. Zato se kaže da su male šanse da se iz Malezije vratite sa nekim neprijatnim iskustvom, ali sa nepotrebnim komadom odeće – velike!